• Komuna Kashar
  • Komuna Kashar
Home HOME
Vazhdon mbjellja e pemëve në Yrshek
E hënë, 14 Prill 2013 11:29

165442 526409887397033 438612406 nKomuna Kashar vazhdon me mbjelljen e pemëve, përgjatë rrugës Nozllaku, Yrshek. Rreth 160 pemë të llojit rrap, bliri dhe acer i janë shtuar kësaj lagjeje. Zv. Kryetari i Komunës, Perikli lleshi dhe Drejtori i Ndërmarrjes së Shërbimeve Publike, Bukurosh Ajdini ndoqën nga afër këtë aksion duke u bërë pjesë e mbjelljes së pemëve.

 
Kryeministri Berisha viziton Kasharin
E premte, 11 Prill 2013 10:03

12365 528812537156768 1742271348 nKryeministri Berisha u prit sot në Kashar nga Kryetari i Komunës Kashar, Besnik Fuçia, qytetarë, përfaqësues të biznesit dhe fermerë. 

Së pari vizitoi ambjentet sportive të shkollës së mesme, Sadik Stavileci, inaguroi fillimin e punimeve të palestrës së shkollës 9 vjeçare, Katund i Ri, duke vazhduar më pas me një bisedë të hapur me të pranishmit. 

“Dua t’ju përshëndes dhe falenderoj ju për këtë pritje, por dhe përulem para jush që për një hark kohor të shkurtër, Kashari është Komuna që m
e një shpejtësi marramendëse zhvillimi, ia doli të jetë qendra më e madhe e vendit duke lënë mbrapa qytete të tëra që dikur quheshin të kategorisë së parë. Ju përgëzoj se e keni shndërruar Kasharin në një lagje shumë të lakmueshme të kryeqytetit të vendit dhe unë dua të dëgjoj fjalën tuaj që në programin i katër viteve që vijnë të vazhdojme me veprat”. 

Në përgjigje të pyetjeve të banorëve dhe fermerëve të Kasharit në lidhje me pronën, Kryeministri Berisha, premtoi hapjen e hipotekës në çdo komunë, deri në rregjistrimin e çdo metri tokë.

Më shumë...
 
Nenshkruhet Marreveshja e Bashkepunimit midis Njesive Vendore, Kashar, Vore, Berxull dhe Preze per te realizuar nje projekt te perbashket ne ndihme te sipermarrjeve, sipas eksperiences se Sangro Aventino-s.
E enjte, 27 Mars 2013 11:23

assi_4Komuna Kashar, Bashkia Vore, Komuna Berxull dhe Komuna Preze duke marre iniciativen per tu perfshire ne Projektin e Ministrise se Brendshme ne bashkepunim me Ministrine e Zhvillimit Ekonomik Italian nenshkruan nje Marreveshje bashkepunimi ne ambjentet e Komunes Kashar ne pranine e mediave televizive, per krijimin e nje zyre te vetme “One Stop Shop” e cila do te permiresoje standartin e sipermarrjeve ne vend por gjithashtu do te jape mundesine e nje plani te detajuar mbi biznesin, performancen e tyre, vendet e punes ne keto territore duke u bazuar ne eksperiencen italiane te One Stop Shop-it te Sangro Aventino-s. Eksperienca e programit Europian do te sjelle nevojen e nje bashkepunimi strategjik dhe operativ me te madh mes Insitucioneve qe kane detyrat dhe funksionet e programit dhe zhvillimit lokal. Ne kete ceremoni ishin te pranishem Zv. Ministri i Brendshem Ferdinand Poni, Drejtori Z.Ilir Kurti, Kryetaret e Njesive Vendore te perfshira Besnik Fuçia, Fiqiri Ismaili, Ymer Marku, Ahmet Halili, perfaqesues te Projektit nga Shoqata Sangro Aventino, Raffaele Trivilino dhe perfaqesues nga bizneset qe operojne ne keto zona.

 

Më shumë...
 
Inagurohet fillimi i punimeve per ndertimin e nje xhamie ne Kus
E enjte, 27 Mars 2013 11:01

xhamia_1Ky objekt kulti, ndertimi i se cilit eshte iniciative e komunitetit myslyman do ti sherbeje rreth 400 banoreve te ketij fshati. Ne inagurimin e fillimit te punimeve mori pjese Kryetari i Komunes, Besnik Fuçia; Administratori i kesaj iniciative, Buhin Plaku; Imami, Bilal Shkrepi dhe pjesetare te ketij komuniteti. Imami gjate falenderimeve te aktoreve te kesaj nisme dhe mbeshtetjes se Kryetarit te Komunes, Besnik Fuçia shprehu se nje tulle e vendosur sot ne ndertimin e kesaj xhamie le te jete nje fillim per te vendosur te gjithe ne nga nje tulle ne permiresimin e frymes se bashkepunimit dhe te jeteses se perditshme. Kryetari i Komunes tha se do te jete gjithmone i disponueshem te mbeshtese iniciativa qe i vijne ne ndihme komunitetit, duke vijuar me pas me vendosjen e nje tulle ne kete kulti ne forme simbolike.

Më shumë...
 
Pranvera Franokofone ne shkollen e mesme “Sadik Stavileci”
E enjte, 27 Mars 2013 10:36

frankofoni_1Tashme eshte kthyer ne nje plan mjaft te gjere diplomatik, kulturor dhe artistik inicimi i aktiviteteve ne Javen Frankofone. Ne diten e sotme nxenesit e shkolles se mesme “Sadik Stavileci”, por edhe nxenes nga shkollat e tjara u perfshine ne nje event mjaft te vecante, duke promovuar diversitetin kulturor te Shqiperise dhe Frances, duke aktruar, kenduar por edhe duke sjelle humor nepermjet interpretimeve te krijuara nga vete nxenesit e shkolles dhe ne kujdesin e mesueses se gjuhes frenge te kesaj shkolle, Valbone Ajdini. Kryetari i Komunes, Besnik Fuçia ndoqi nga afer te gjithe aktivitetin duke shprehur se keto evente ku aktoret kryesore jane vete nxenesit jane eventet me te bukura por edhe me te rendesishme.

Më shumë...
 
<< Fillim < mbrapa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 para > Fund >>

4 faqe nga 17

gazeta_janar_2012

informaliteti

plani urbanistik

C_Users_Elison_Desktop_plani_-_1

guida

formular

galeri1

 

i

kontakt

projekte2

komuna kashar